26 bin fidan dikilecek…

0

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Türkiye’yi 11 milyon fidan dikimi yapılacağını bunun ardından 26 bininin olup Milas ve Bodrum’a dikileceğini açıkladı…

30102019milasvebodrumafidandikilecek.jpg
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Güvercinlik Mahallesi’ndeki Gökçeler Yangın Yönetim Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri ile Bodrum ve Milas’ta görev yapan mensupları katıldı.
FARKINDALIĞI ARTIRMAK
11 Kasım 2019 gün saat 11.11 de 81 ilimizde 2023 farklı lokasyonda aynı anda vereceğimiz başlangıçta 3 kez bir zaman dilimi içerisinde ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız. Bu kapsamlıda Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak bakarsak, bölge müdürlüğüne bağlı 300 bin, Muğla ili özeline bakarsak 200 bin fidanı toprakla buluşturacağız ”dedi.
DİKKATLERİ ÇEKMEK İSTİYORUZ
Milas ve Bodrum’da 12 lokasyonda 26 bini fidanı toprakla buluşturmayı hedefledikleri dileğiyle dileğini dile getiriyorlar istiyoruz. Fidan dikim alanlarını belirliyor, orman ormanları yakalıyor, buralarda bir köy kurbanı ve köy yolu varmış, yakındaki okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlara, bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca yapılandırarak yapılmasına gerek ”dedi .
MİLAS VE BODRUM’DA 415,5 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ
Bodrum, Milas’ta toplamda 67 orman yangını başladı, 415,5 hektar sahanın zarar gördüğü vesilesiyle birlikte yapma yaprakları, Muğla’daki ormanları terör örgütünün çıkarıldı ve bunların içini de ““ Muğla özelinde bakanğımızın kolluk mühendisleri, gerekçelerini asl şu anda kayda girmiş böyle bir durum yok. Suç unsurları belli süreler boyunca takip ediyor. Şu anda takipteyiz. Bizim yanımızda istihbarat olsun, jandarma olsun, emniyet olsun çalışmalarına devam etmekteler ”dedi.
1 YANGIN ADLİ BOYUTTA SORUŞTURULUYOR
Yaprak, yangınlarla ilgili adliyeye intikal orada bir olay olup olmadığına ilişkin ilgiliya “Evet var. Mumcular Bayır’da ateşinde yaptırılmış ve savcılığa intikal ettirilmiş. ”Şeklinde konuştu.
TÜRKİYE GENELİNDE 2 BİN 243 ADET YANGIN
Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yapraklanan orman ormanlarının yüzde 24’ünün ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 13’ünün kasıt, yüzde 32’sinin yıldırım yaşı yüzde 31’nin ise sebebinin beliremediğini söyledi.
Yasin Yaprak, “Şu anda bir Türkiye’de 2 bin 243 adet 6 bin 69 hektar saha zarar görmüş. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü özeline dediğimizğümüz zaman 284 adet yangını alıyorsanız cevap 950 hektar orman alanımız tahrip etti ”dedi.
TAHSİSİ YAPILIRSA AĞAÇLANDIRIRIZ
Yasin’daki Yapraklı Bodrum’daki ağaçsız alanların ağaçlandırılması ile ilgili soruya cevap verin, “Bunun için orada olduğu gibi bazı etkenler bir arada değerlendiriliyor. Buna göre ağaçlandırma projeleri hazırlama lazım. Biz ağaçlandırma verilerini hazırlıyoruz en uygun koşullarda taşıyan yerlerden başlıyorsanız yapıyoruz. Biz bu konuda etüt proje birimindeki arkadaşlarımızı teknik olarak yönlendirilebiliriz. Orman manzaralı kadastrosuna göre orman olan alanda bu bina yapabiliriz. Orman vasfı olmayan bilgisayarda yapabilirsiniz. Ama devlete ait olup da orman yetiştirilebilir yerler varsa gerekli yazışmalarla bize tahsisini isteriz. Tahsisi yapılırsa ağaçlandırırız ”ifadelerini kullandı.
ORMAN GÖNÜLLÜLERİ OLUŞTURULACAK
Yaprakların ormandan çıkması söndürmek için ormandan çıkanların oluşturulacağını ifade eden Yaprak, “Gönüllü ekip oluşturulacak. Gönülle eğitim verilecek. GSM operatörlerinden gönüllülere ulaşılacak. Ön planda sezona kadar hazır etmeyi planlıyoruz. Yani orman gönüllüleri oluşturulacak. Onlara elbise donanıma destek de kurumumuzda ilerletilebilir. şeklinde konuştu.
Toplantının ağzına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme helikopterine binen kontrollü mensupları, yazıyor çıkan yangınlarda zarar gören ormanlık alanındaki havadan görünüşü.

Haberimizi nasıl buldunuz?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here