ANT YAPI PROJESİNE MÜHÜR…

0

Dün, Bodrum Belediyesi Basın Bürosundan, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın, göreve gelir gelmez başlattığı “Kaçak yapılaşma ile mücadele seferberliği” diye başlayan bir haber servis edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bazı projelerle ilgilenirken, Bodrum Belediyesi’de boş durmayarak daha önceden tespit edilen bazı projeler hakkında işlem yapıyor. Belediyenin, yapılan hukuksuzluklara karşı durma girişimini destekliyorum, yeter ki bu işlemler gaz alama ve kamuoyunu yanıltıcı yönde olmasın.Sadece kaçak yapılaşmayla olmamalıydı bu seferberlik, kamu mülklerine çökmeye çalışanlar da kapsama dahil edilmeliydi. Hiç yoktan iyidir düşüncesiyle Başkan Aras’a destek olalım, yalnız kalmasın, kamuoyunun gücünü yanında hissetsin diye düşünüyorum.

Geçen ay ulusal medyada yer alan bir habere göre “Bodrum Belediyesi’ nde yapılan denetimler sonucu ilçenin öne çıkan sahillerinden Aspat’ta Ant Yapı tarafından hayata geçirilen Anthaven projesinin de kanal inşaatına mühür vuruldu. ” denilmektedir.

Projenin sahibi tarafından yapılan açıklamada bu haber içerisinde yer almakta ;

“Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Anthaven projesi kapsamında DSİ’nin ve diğer ilgili makamların onayınca, sel ve su baskınlarının önlenmesi amacıyla yapımına başlanan kanallarımız, Belediye tarafından incelemeye alındı. Projemizin tamamının mühürlenmesi söz konusu değil. Çünkü projemizin izin ve yasaya uygunluk hususunda bir eksiği bulunmuyor. Dolayısıyla da bugün başlatılan ve 1 ay içinde sonlanacağı belirtilen incelemenin ardından hiçbir pürüz olmadan projemize devam edeceğimize inanıyoruz.” dedi.”

Bu projenin mühürlenmesini ve yapılan açıklamayı değerlendirmeden geçmek olmazdı. Bir bölümlük yazıya sığar mı bilmem.

Sayın Mehmet Okay diyor ki ;

“Projemizin izin ve yasaya uygunluk hususunda bir eksiği bulunmuyor.” güzel ,bu bölümü anladık, peki belediye yasaya uygun ve izni alınmış olan yeri, durup dururken neden mühürledi. Size bir garezi mi var belediye yetkililerinin.

Soralım bakalım izni alınmış dediğiniz su kanalları, ruhsat projesinde var mı? Yapı ruhsatlı projenizde yoksa su kanalları, belediye doğru işlem yapmış demektir. Varsa; belediye size kanunlara aykırı ruhsat vermiş demektir.

Yapı ruhsatınıza uygun ise yaptığınız kanallar, belediyenin yaptığı işlemi yargıya götürdünüz mü?

Açıklamanın başka bir cümlesinde;

“Anthaven projesi kapsamında DSİ’nin ve diğer ilgili makamların onayınca, sel ve su baskınlarının önlenmesi amacıyla yapımına başlanan kanallarımız…”

DSİ’nin ve diğer ilgili makamların onayından söz ediyor sayın Mehmet Okay. Mehmet Bey bu işi iyi bilen, mesleki tecrübesinden endişe etmediğimiz bir yatırımcı.

Peki Sayın Okay; DSİ tamamda diğer ilgili makamlar hangileri. Sizinde çok iyi bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre, dere ıslah çalışmalarının tek yetkilisi Büyükşehir Belediyedir. Bu yasa kapsamında DSİ’den nasıl izin aldınız anlamak zor.

Varsayalım ki DSİ’den kanallar için izni aldınız, peki arsa sınırları içerisinde yapı yapma izni verme yetkisi belediye olduğuna göre, yapı ruhsatına neden kanalları dahil etmediniz.

“DSİ’nin ve diğer ilgili makamların onayınca, sel ve su baskınlarının önlenmesi amacıyla yapımına başlanan kanallarımız,” diyorsunuz ya

Sel ve su baskını olan alanlarda DSİ bir çalışma yapıyorsa ve bu risk gerçekten var ise; dere taşmalarını göz önünde bulundurarak, derenin ıslahı için yaptığı çalışma alanında, özel mülkten söz edilemez.

Dere ıslah edilirken, sizin özel mülkünüz üzerinde bir tasarrufa gidiyorsa DSİ, derenin geçtiği alan ve taşma sınırına kadar olan alan, artık sizin değildir. Kanallarınız derenin devamı sayılmalı ve yapılaşma koşulları ona göre düzenlenmelidir.

Yapılan işlem ve karşı açıklamanın yorumu kısaca böyle. Kısaca da olsa bugünkü yazıma sığmadı.

İşin özü, sel ve su baskınlarının önlenmesi değildir. Yapılan projede, kanallar oluşturulabilmesi için açık alan emsali yetmemektedir. Kanalların, dereyle birleştirilerek proje yasallaştırılmaya çalışılmaktadır.Aynı zamanda derenin kendi mülkleri gibi kullanılması olayıdır.

İşin Arkeolojik Sit, kamu kullanım alanları ve yapılaşma koşullarını başka bir yazıda yorumlayacağım.

“Büyükşehir Belediye Kanunu

Madde 7- Büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:

r) Su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, bunun için gerekli baraj ve diğer tesisleri kurmak, kurdurmak ve

işletmek; derelerin ıslahını yapmak; kaynak suyu veya arıtma sonunda üretilen suları pazarlamak.

Vesselam…

Haberimizi nasıl buldunuz?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here