En Büyük Sempozyum: Karia’nın Kutsalları…

0
karia

Karia’nın kutsallarını konu edinen 12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu, Milashan Otel’de başladı. Türk, İtalyan, Danimarkalı, Belçikalı, Fransız, Alman ve İsviçreli ve ABD’den arkeologların bildiriler sunduğu Datça’nın Burgaz Kazısı Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna ile yıllarca Halikarnassos üzerine çalışmaları olan Danimarkalı arkeolog Prof. Dr. Poul Pedersen onuruna yapılan sempozyumun ilk günü dört oturum halinde gerçekleşti…

Kaynak: gunaydinmilas

Gazeteci Olcay Akdeniz’in açılış konuşması ile başlayan İzmir Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatı Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Anai Kazısı Başkanı olan Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün başkanlığında yapılan ilk oturumda İzmir Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı’ndan Phokaia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit “Prof. Dr. Numan Tuna’nın Yaşamı ve Arkeolojik Çalışmaları”, Danimarka Odense Syddansk Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Signe Isager ise “Prof. Dr. Poul Pedersen’in Yaşamı ve Arkeolojik Çalışmaları” konulu sunumlarını yaptılar.
ONUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ

karia
Sunumların ardından sempozyumun onur konukları olan Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Datça Burgaz Kazısı Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna ve Danimarka Üniversitesi Halikarnassos Kürsüsü Prof. Dr. Poul Pedersen’e onur ödülleri Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ve TMMOB Mimarlar Odası Milas Temsilcisi Ayşegül Keskin tarafından verildi.
İlk gün programı daha sonra Almanya Hamburg Üniversitesi – Eski Akdeniz Arkeolojisi ve Kültür Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Christof Berns başkanlığında; Labraunda Kazısı Başkanı Doç. Dr. Olivier Can Henry’in “Labraunda’daki Tanrılar”, Lagina Eski Kazı Başkanı – Konya Selçuk Üniversitesi Eski Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan’ın “Hekate”
İzmir Ege Üniversitesi – Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı’ndan Phokaia Kazısı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit’in başkanlığında; Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Datça/Burgaz Kazısı Başkanı Prof. Dr. Numan Tuna, Dr. Nadire Atıcı ve Dr. İlham Sakarya’nın “Knidos Doğu Teritoryumunda Arkaik Apollon Kutsal Alanı: Stratigrafi ve Kült Nesneleri Üzerine Değerlendirme”, ABD Kalifornia Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Klasik Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Fikret Yegül’ün “Sardes Artemis Tapınağı: Artemis, Kybele ve İmparatorluk Kültü. Ayıran ve Örtüşen Kültlerin Şekillendirdiği Sıradışı Bir Kutsal Yer”, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Pedasa Kazısı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler’in “Uzunyuva Hekatomneion ve Halikarnassos Mauselleion Karşılaştırmalı Sorgulama”
Ferrarra Ulusal Müzesi Eski Başkanı – İasos Kazıları Eski Başkanı Dr. Fede Berti başkanlığında; İtalya Napoli Üniversitesi’inden Prof. Dr. Raffaella Pıerobon Benoıt’in “Gods and cults in the chora of İasos: from data to interpretation” ve “İasos’un Chorasında Tanrılar ve Kültler: Verilerden Yorumlamaya”, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümünden Dr. Barış Gür’ün “Karia’dan Minos Girit’ine Çift Ağızlı Balta Simgesi”, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Daşbacak’ın “Hekate’nin Popüler Kültürde Bıraktığı İzler” başlıklı sunumları ve Laigina Hekate Tapınağı’na düzenlenen gezi ile sona erdi.

Türkiye’nin birçok üniversiteden arkeolog ve kazı başkanlarının yanısıra, İtalya, Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre ve ABD’nin dünyaca ünlü üniversitelerinden arkeologların katılımıyla, Arkeolog / Editör Nezih Başgelen, Dr. Fede Bertı, Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan, Prof. Dr. Bilal Söğüt, Prof. Dr. Celal Şimşek, Prof. Dr. Christof Berns, Prof. Dr. Ender Varinlioğlu, Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Prof. Dr. Ramazan Özgan, Prof. Dr. Wolfgang Blümel ve Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün bilim kurulunu oluşturduğu, 12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumunun Cumartesi günkü bölümü beş oturum halinde gerçekleşecek.
Milas Ticaret ve Sanayi Odası, TMMOB Mimarlar Odası Milas Temsilciliği ve İMİ Kolejinin işbirliği ve desteğiyle, gazeteci Olcay Akdeniz’in organizasyonu ile düzenlenen sempozyumun ikinci gün programı saat 10’da Selçuk Üniversitesi Eski Dekanı Lagina Eski Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan’ın başkanlığında; Selçuk Üniversitesi’nden İasos Kazı Başkanı Prof. Dr. Asuman Baldıran’ın “İasos 2018 Yılı Çalışmaları”, Ankara Hacettepe Üniversitesi Prohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı’ndan Çine Tepecik Höyüğü Kazısı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Günel’in “Kuzey Karya Bölgesi’nin Kültürel Gelişiminde Kült Olgusu ve Yansımaları” konulu sunumlarıyla başlayacak.
Program kapsamında yapılacak olan diğer sunumlar şöyle:
Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı – Laodikya Kazısı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında gerçekleşecek oturumda; Fransa Oxford Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Angelos Chanıotıs “New Evidence on the Cults of Aphrodisias” ve “Afrodisias Kültleri Üzerine Yeni Kanıtlar”, İstanbul Üniversitesi ICOMOS Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar’ın “Karia’da İki Özgün Kült Alanı: Zeus Panamaros Kültü ve Sinuri Kutsal Alanı”
İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı’ndan ICOMOS üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar’ın başkanlığında gerçekleşecek olan oturumda; Belçika Liege Üniversitesi İlkçağ Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. J. Mat Carbon “İlahi Tiyatro: Eskiçağda Halikarnassos Tanrılar Dünyası ve Kutsal Alanlarına Bir Bakış” İsviçre Zürih Luwian Studies’den Dr. Eberhard Zangger “Genç Tunç Çağı Anadolu Dininde Göksel Tanrılar” ve Paris Sorbonne Üniversitesi’nden Prof. Dr. Damien Aubrıet “Karia’da Daimones Agathoi”
UNESCO Türkiye Milli Komitesi Üyesi Nezih Başgelen başkanlığında gerçekleşecek olan oturumda; Stratonikeia Kazısı Başkanı Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilal Söğüt “Stratonikeia Augustus Kutsal Alanı”, Laodikya Kazısı Başkanı Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Celal Şimşek “Laodikeia Kiliseli Peristylli Evde Restorasyon ve Konservasyon Uygulamaları”
Stratonikeia Kazısı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında gerçekleşecek olan oturumda; İasos Kazıları Eski Başkanı Ferrara Ulusal Müzesi Eski Başkanı Dr. Fede Berti “Forms of the sacred” Studies in memory of Doro Levi (1889 -1991), Arkeolog UNESCO Türkiye Milli Komitesi Üyesi Nezih Başgelen “Tarih Öncesinden Günümüze Karia’nın İnanç Coğrafyası ve Korunması” başlıklı sunumlarını yapacaklar.
Sempozyum ödül töreni ve kapanış ile son bulacak.

Haberimizi nasıl buldunuz?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here