Faili meçhul cinayetlerde Mehmet Ağar’ı işaret ettiler

0

Peker’in iddialarıyla ilgili konuşan Diyarbakırlılar:Biz tanığız, devlet de biliyordu

Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in Bölge’de ‘90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerde Mehmet Ağar’ı işaret etmesini Diyarbakır’da yurttaşlara sorduk.

 

Diyarbakır | Fotoğraf Evrensel

Fırat TOPAL

Diyarbakır

Suç Örgütü Lideri Sedat Peker, gazeteciler ve Kürt iş adamlarına yönelik işlenen faili meçhul cinayetlerde Mehmet Ağar’ı işaret etti. Diyarbakır’da Evrensel’e konuşan yurttaşlar, Peker’in iddialarının tanığı olduklarını, devletin de bunları bildiğini söyledi.

DAVALAR, CUMARTESİ ANNELERİ YALAN MI?

Mustafa Işıktaş, Bölge’nin faili meçhullerle dolu bir tarihinin olduğunu belirterek Peker’in söylediklerine sessiz kalınmasının altında siyasi kaygıların olduğunu ifade etti. Işıktaş, “Faili meçhul hikayelerle büyüdük. Herkes burada yaşananları biliyor. O dönem arkasında devlet gücü olmadan kimse bu kadar cinayeti işleyemez. Peker’in hadi yalan söylüyor. Peki kuyulardan çıkarılan kemikler, faili meçhul davalar, Cumartesi Anneleri bunlar da mı yalan? Bu adamın dediklerinin dikkate alınması gerekirken kimse kılını kıpırdatmıyor. Demek ki herkesin altı ıslak” dedi.

BAŞKA ÜLKEDE OLSA KIYAMET KOPAR

Kasım ise, “Başka bir ülkede böyle bir iddia ortaya atılsa kıyamet kopar. Burada faili meçhul cinayet çok normal herhalde. Bir tane savcı yerinden kımıldamıyor. Hükümete kalsa hiç faili meçhul yok. Olan Kürt’e olduğu için önemli değil demeye getiriyor. Peker’in konuşmalarını niye dikkate almayalım. Kimin adına miting düzenledi, Kimlerle fotoğrafı var hepsi ortada. Hadi yalan söylüyor diyelim. Doğru olma ihtimali yok mu? Peker başka birinin hakkında konuşmuş olsaydı, şimdiye kadar evini basmışlardı. Ama ne hikmetse iftira deyip üstünü örtüyorlar” dedi.

NİYE ARAŞTIRILMIYOR

Ferhat Hacı, Sedat Peker’in iddialarının oldukça ciddi olduğunu Mehmet Ağar’a yönelik suçlamaların araştırılması gerektiğini ifade ederek, “Ağar’ı tanımayan mı var? Kim ondan iyi biriymiş gibi bahsedebilir. Bu coğrafyada işlenen her cinayetin arkasında o var. Bir Susurluk’ta adı geçiyor, adının geçmediği diğer faili meçhulleri kim işledi. Peker’le birlikte iş tutmuşlar belli, bugün çıkarları kalmadı diye birbirlerine düştüler. Niye araştırılmıyor? Bu şunu gösteriyor o zaman herkes bu işin içinde herkes bunlarla birlikte” dedi.

ELLERİNDEN TUTAN MI VAR?

Ahmet Yazgı, Peker’in iddialarının zaten Bölge’de kimsenin yabancı olduğu bir durum olmadığını belirterek, “Mehmet Ağar’ı sokakta 10 yaşındaki çocuğa sor adını duymuştur, hakkında bir şeyler biliyordur. Biz Peker’in söylediklerini zaten biliyoruz. Hükümet vazife edinmiyor, faili meçhullerin araştırılmasını. Çıkıp biz bu kadar faili meçhul cinayeti aydınlattık diyorlar. Burada işlenen faili meçhulleri neden kimse aydınlatmıyor. Biz insan değiliz o zaman anlaşılan, sadece oy döneminde akla geliyoruz. Bunu hatırlatacağız elbet ama bahaneleri yok artık. Ellerinden tutan mı var, engel olan mı var? Aydınlatsınlar” dedi.

KAYNAK: https://www.evrensel.net/haber/434035/pekerin-iddialariyla-ilgili-konusan-diyarbakirlilar-biz-tanigiz-devlet-de-biliyordu

Haberimizi nasıl buldunuz?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here