İlk aşamada 8 firma…

1
bodrum

Son günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Bodrum’u mesken tuttu. Bir hararet çalışıyorlar. Ellerinde ne var, yapılan incelemelerin sonucu nereye varacak bilinmez…

Geldi, gitti, o olacak, bu olacak derken henüz ortada bir şey yok. Toplam kontrol ettikleri proje sayısı kaç, basına yansıtılan toplam 12 proje, bir çoğu bitmiş ve satılmış durumda.Çevre ve Şehircilik Bakanı bugün Bodrum’a geliyor.

Mayınlı tarlayı geçen kurtuluyor.

Yapı ruhsatı al, kaçak yap, yapı kullanma izni al, hop oldu da bitti maşallah. Yapı kullanma izni alan kurtuluyor, işleri devam eden veya henüz yapı kullanma izni almamış olanlar, yandı. Sınırdan kaçak mal geçiren kaçakçıların hali gibi, sınıra gelirken biliniyor, mayınlı tarlayı geçerseniz sorun yok, geçemezseniz adınız “kaçakçı” oluyor.

Kimler afişe edildi…

Aksoy Holding/epique İsland, Besa İnşaat/ The Bo Viera Bodrum,Mesa/Mesa Gölköy,Nef/reserve Yalıkavak,Varyap/Yalıkavak Residence,Astay Gayrimenkul/Four Seasons,Astaş Holding/Mandarin Oriental, Deniz GYO/Le Chic Gümbet

İkinci aşamada 4 firma

Akfen Holding/Bodrum Loft,Nef/Reserve Gölköy, Rüzgâr Group/Rüzgâr Point,Perataş İnşaat/Pera Bodrum Evleri.

Bodrum Belediyesi tarafından kısmi mühürleme yapılan Ant İnşaat/ Anthaven projesini de unutmamak lazım.

Yetkililerin yeni farkettiklerini, Bodrum’da sağır sultan dahi bilirken, bilinmeyeni ortaya çıkarmış gibi davranan Çevre ve Şehircilik Bakanlığını anlamak olası değildir. Yukarıda adları geçen bazı projeler, zaten mühürlü ve yıkım kararları bulunmaktadır.

Koca firmalar; Bodrum’da bazı iş bitiricilerin etkisiyle oyuncak haline çevirilmişlerdir. “Yaparız, ederiz, sen bir başla.” derken, yetkililerinde “yap ama şikayet olmasın” yönlendirmesi sonucu geldiğimiz aşama budur.

“Kimse Eski Bodrum’u Özlemiyor” çıkışıyla bu günkü Bodrum’dan çok memnunmuşuz gibi açıklama yapan eski Belediye Başkanının bu sözünden sonra, çoşkuyu verdiği iş adamları kanun, kural, yöre insanı tanımaz hale gelmiştir.

Bodrum’da ekonomi zirvesi..

Nisan 2018 Tarihinde “Ekonomi Zirvesi Bodrum” adını taşıyan, zirve değil zırvadan öte gitmeyen bir toplantı yapıldı. Yazarlar, çizerler, yatırımcılar,Belediye Başkanı, Finans sektörü gibi katılımcılar, konuştukça konuştular.

O günde görüş beyan etmiştim Bodrum insanını köleleştirme projesiydi bu. Zirvenin baş aktörlerinden NEF Firması ve Denizbank, bu gün Bodrum’da kaçak yapı yaptı gerekçesiyle haklarından işlem yapılan firmaların başında gelmektedir.

“Ekonomi Zirvesi Bodrum” afişinin altında Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla yazmaktaydı. Organizasyon Hürriyet Gazetesi tarafından yapılmıştı. Kaçak ve hukuksuz yapılaşmada eli olanlar, zirvenin baş aktörlüğünü yaptılar. Hürriyet’in o günkü sahibinin kim olduğunu atlamamak gerekir.

Kısaca; iş dünyası, ulusal medya, finans, Bodrum Belediyesi adına Başkanı, el ele vererek zirvede, zırvaladıkları bu gün daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu tür durumlarda Can Baba nın Vaziyet-i Umumi şiiri aklıma gelir hep.

“benim halim memleketin hali

üç gündür kabızım; dışarı çıkamıyorum

ne geğiriyor, ne osurabiliyorum

içim gırtlağıma kadar bok!”

Ben, Can Baba’nın yalancısıyım,

Ne yapmalı…

Genelde, eleştirdiğimiz konuların üzerine bilge kişiler sorar “Sence ne yapmalı?”  Ne yapmalı dan ziyade, ne yapmamalı olmalıdır bu soru.

Dün; Müskebi Belediye Hizmet Binası’na gittim, Gitmişken de şöyle bir göz attım. Değişim yaşanmış fiziki koşullarda, kripto odalar, barikatlar, girerken sorgulamalar kaldırılmış, geçmişte kurtarılmış bölgeden farksız olan bina ve hizmet görüntüsü, insana yakışır hale getirilmiş. Pasaportsuz girilebiliyor kısaca.

Gözden kaçmaması gereken yapı ruhsat ve eklerine karşı yapılan işlemlerde, 12 projeyle sınırlı kalınmamalıdır. Belediye Binasında barikatlar kalmış ancak, Bodrum’un bir çok yerinde “otonom bölgeler” oluşturulmuş ve kim kime dum duma, gelişi güzel bu yapılaşmalar devam etmektedir.

Sayın Aras…

Sosyal medyada ve servisini yaptırdığınız haberlerde, amaç ne olursa olsun ıslık çalar (el elin sürüsünü ıslık çala çala güdermiş) görüntüsü vermeyiniz. Yaptığınız çalışmaları; odağından, popülizme kaçmadan duyurunuz. Aksi halde çökerme oynayan, türkü söyleyen başkan olarak anılacaksınız ki, sizden öncekilerin düştüğü hataya düşmeyiniz.

Bir şeyler yapma gayretinde olduğunuz beli. Partili,partisiz, iş dünyasından, işin başka dünyasıyla uğraşanlara kadar, herkesimle beraber olabilirsiniz, irade sizde olduğu sürece sakınca yok.Ancak; her dönem seçilmişlere yapılan etraf kuşatıp, sanki onlar için seçilmişsiniz çabasını yaratanlardan, uzak durunuz.

Herşey güzel olur mu bilmem, ama isterseniz güzel olacaktır.

Başa dönecek olursak yukarıda isimlerini verdiğim firmaların bazıları için çalışmalarım bitmek üzere, yakında yayınlayacağım. İsmi geçmeyen, ancak diğerlerinden farkı olmayan firmaları, gündeme getireceğim.

Vesselam…

Haberimizi nasıl buldunuz?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

1 COMMENT

 1. Kaleminize sağlık ama sonuç kocaman bir SIFIR olacak. Malumunuz milyarlarca USD’lik yatırımları durdurmak, yıkmak kolay değil.

  Sadece göz boyamalık traşlama yapılacak ve biz koyun millete de evet geldik ve yıktık imajı verilecek.

  Güzelim Bodrum’a çok yazık

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here