KARAHAN, GÖKMEN’E 5 MASKE DAĞITAMAYAN ADAM DEDİ…

0

5 Maske dağıtamayan iktidarın ilçe başkanından esnafın yanında olmasını beklerken virüsten siyasi rant elde etmeye çalışması manidardır.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan AKP Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’in Bodrum Limanı ve Gümbet İskelesi hakkında yaptığı açıklamalara cevap verdi.

 CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan Türkiye’de ve Muğla’da ne zaman güzel hizmetler yapılmaya başlasa AKP’nin çomak sokmak için hazırda beklediğini Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin salgın öncesi ve sonrası birlikte, uyum içinde çalışarak örnek hizmetler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karahan; “Güzel Bodrumumuzda 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyemiz uyum içinde çalışarak vatandaşlarımız için hizmet üretiyor. Büyükşehir Belediye’mizin başlattığı büyük alt yapı yatırımının ilk etabı olan ve 120 Milyon TL’ye mal olacak Turgutreis, Akyarlar, Peksimet’te çalışmalar devam ediyor. 74 Milyon yatırımla ilçemize kazandırılacak otogar çalışmaları da yüzde 90 tamamlandı. Turgutreis Yaşam Merkezi, Bodrum Limanı’ndaki çalışmalar da ara vermeden devam ediyor.

AKP İlçe başkanı tüm bu hizmetlere teşekkür edeceği yerine limandaki çalışmaların uzamasının kendilerini üzdüğünü basına açıklama olarak gönderiyor. Türkiye ekonomisini yönetemeyen, salgın süresince esnafa, üreticiye, turizmciye yardım ve destek olacakları yerde İBAN numarası ile halktan yardım isteyen iktidarın ilçe başkanına Bodrum ve tüm Muğla’dan toplanan vergileri ve güzel ilçemizin hazineden ne kadar yatırım aldığını soruyoruz. Hizmet etmiyorsunuz bari gölge etmeyin başka ihsan istemez. Döneminizde yapılan DSİ hatlarının 2014 yılından bu yana 1700’ün üzerinde patlağa ve arızaya neden olması, Bodrum’un 40 yıl su sorununu çözdük vaadiniz, bir türlü bitiremediğiniz Bodrum Devlet Hastanesi de ayrı bir basın açıklamasında değerlendiririz.

Öncelikle Büyükşehir Belediye’mizin limanda devam eden çalışmalarının uzamasının sebeplerini sizlerle paylaşıyoruz;

– Pandemi ve sokağa çıkma yasakları neden ile hem çalışan işçilerin sayılarının azaltılarak tedbirlerin arttırılması, hem malzeme tedariklerinde sıkıntılar yaşanması, hem de sokağa çıkma kısıtlamaları günlerinde çalışılamaması sebebiyle iş programımızda aksaklıklar meydana gelmiştir.

– 15 Mayıs 2020’de bitirilmesi hedeflenen çalışmalar zeminin mermerden andezit kaplamaya dönmesi sonucu 45 günlük bir gecikmeye sebep olmuştur. Yaklaşık olarak 12.000 metrekareyi bulan zemin kaplamalarının, projelendirilmesi, boyutlandırılması ve malzemelerin tedarik süreci nedeni ile hedeflenen bitiş süresi uzamıştır.

-Altyapı hatlarının yenilenmesi, eksik hatların tamamlanması ve bu süreçte tüm kurum ve kuruluşların aynı anda sahada çalışması da iş programını etkilemiştir.

– -15 Haziran 2020 olarak açıklanan inşaat yasağının başlayacağı tarihe kadar çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır.

Ayrıca ilçe başkanının açıkladığı liman ücretleri ve tarifeler de gerçeği yansıtmamaktadır.

– Limanın Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alındığı 2015 yılında 100 m2’lik bir tekne 232 TL öder iken, 2020 yılında 191 TL ödeme yaparak faydalanmaktadır.

-Zam oranlarına gelince 2015 yılında 232 TL olan ücret Büyükşehir Belediyesi’ne devir sonrası 101 TL’ye indirilmiş bu fiyat 2017’de  %20 artış ile 126 TL, 2018 de %7 artış ile 135 TL, 2019 da %15 artış ile 155 TL ve son olarak 2020 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranları referans alınarak %25 artışla 191 TL olmuştur.

– Bodrum Limanının Büyükşehir Belediyemizce devir alınmasını takip eden 5 yıl içerisinde gerek altyapı gerekse üst yapı yatırımları 15 milyon TL’ye ulaşmış durumdadır.

Gümbet İskelesi ile ilgili iddialar da ne yazık ki içi boş ve asılsız iddialardır.

– Gümbet limanının devri ilgili Sayıştay Düzenli Denetim Raporlarında belirtilen hususlar ve Büyükşehir Belediyesinin 5216 sayılı Kanun kapsamındaki görev ve sorumlulukları doğrultusunda geçekleştirilmiştir.

Gümbet Limanının devir alınmasından sonra Bodrum Belediyesi tarafından belirlenen 2019 yılı bağlama ücret tarifesinde %16,5 indirim gerçekleştirilmiştir.

Yine devir tarihi itibariyle, iskelelerin bakım ve onarımlarına başlanılmış olup bu çalışmalar çerçevesinde ;

Yıllardır bulunmayan yangın müdahale hatları çekilerek teknelerin yangına karşı korunmaları sağlanmış,

Tüm tonoz ve zincirler bakıma alınmış, Su ve elektrik sayaçları yenilenmiş,

İskelelere giriş çıkış otomasyon sistemi yenilenmiş ve girişler kontrollü hale getirilmiş,

Telsiz altyapısı oluşturularak teknecilerin liman giriş ve çıkışlarında güvenli seyir yapmalarına imkan sağlanmış,

Eskiden 2 olan liman personeli sayısı 7 kişiye çıkartılarak, ilave palamar botları konulmuştur.

Gümbet limanının devir alınması ile birlikte, limanda yaklaşık 1 milyon TL yatırım hemen yapılmış, personel sayısı yüzde 300 arttırılmış, 24 saat esasıyla görev yapan Büyükşehir Belediyesi personeli ile tekneler koruma altına alınmıştır.

Gün bilgi kirliliği ile virüsten siyasi rant elde etme günü değil, birlik ve beraberlik içerisinde sorunların çözülmesi için caba gösterme günüdür.

Haberimizi nasıl buldunuz?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here